Josef Newgarden îi oferă lui Roger Penske a 19-a victorie în cursa dramatică de la Indianapolis 500

98

INDIANAPOLIS – Josef Newgarden a capturat în cele din urmă mult-așteptata sa Indianapolis 500 duminică și a dat proprietarului echipei Roger Penske a 19-a sa victorie și prima de când a cumpărat Indianapolis Motor Speedway, făcând o trecere îndrăzneață a câștigătorului cursei Marcus Ericsson în timpul unui sprint frenetic de 2,5 mile până la sosire.

După ce cursa a fost semnalizată cu steag roșu pentru a treia oară în ultimele tururi, Newgarden a fost mutat de pe locul patru pe locul doi de către controlul cursei. Dublul campion IndyCar, care a fost 0 din 11 în „Cel mai mare spectacol din curse”, a profitat de acest lucru, lovind în jurul lui Ericsson la reluarea cursei și ținându-l pe acesta în ultimele două viraje pentru a câștiga.

Newgarden și-a oprit mașina cu propulsie Chevrolet pe prima linie dreaptă, a sărit și a găsit o gaură în gard, plonjând într-o parte a unei mulțimi estimate la peste 300.000 de persoane pentru a sărbători. Apoi, Newgarden s-a urcat pe gard pentru a-l imita pe Helio Castroneves, pilotul de lungă durată al echipei Penske și de patru ori câștigător al Indy 500.

„Sunt atât de recunoscător că sunt aici. Am început ca fan în mulțime, iar acest loc este uimitor, indiferent de locul în care stai”, a spus Newgarden după ce și-a turnat o sticlă de lapte integral pe cap. „Toată lumea mă tot întreba de ce nu am câștigat această cursă, iar ei se uită la tine ca și cum ai fi un ratat dacă nu ai câștigat. Știam că sunt capabil. Știam că pot”.

Ericsson a terminat al doilea într-o Honda pentru Chip Ganassi Racing și a criticat imediat decizia IndyCar de a avea steagul verde în primul tur de ieșire de la boxe și de a stabili o cursă de un singur tur până la checkers.

„Cred că a fost un mod nedrept și periculos de a încheia cursa”, a declarat Ericsson. „Cred că am făcut totul corect în spatele volanului”.

Newgarden și Ericsson au fost urmați de Santino Ferrucci, care i-a oferit lui A.J. Foyt, în vârstă de 88 de ani, cel mai bun rezultat al echipei sale în cursa emblematică pe care Super Tex a câștigat-o de patru ori de când Kenny Bräck a ajuns pe culoarul de victorie în 1999.

Alex Palou, pole sitter-ul și favoritul cursei pentru Chip Ganassi Racing, a terminat al patrulea, iar Alexander Rossi a fost al cincilea în ceea ce a fost o zi de altfel dezamăgitoare pentru Arrow McLaren.

Ceea ce era pe cale să fie cel mai rapid Indy 500 din istorie s-a încheiat cu trei steaguri roșii în ultimele 16 tururi.

Primul a venit pentru un accident în care au fost implicați Felix Rosenqvist și Kyle Kirkwood, care se aflau aproape de partea din față a plutonului de conducere. Rosenqvist a atins gardul în virajul 1 și nu a putut împiedica mașina sa Arrow McLaren să alunece pe pistă. Kirkwood a fost lansat de pe pneul spate drept și a intrat cu capul în jos în gardul de prindere, începând o cursă terifiantă, plină de scântei, prin toboganul scurt.

Una dintre roțile lui Kirkwood a zburat peste gardul de protecție și a trecut de puțin pe lângă tribuna plină. Nimeni nu a fost rănit.

„Tot ce știu este că am fost în gard, ceea ce nu este niciodată un lucru bun în IndyCar. Slavă Domnului că aceste mașini sunt atât de sigure”, a spus Kirkwood. „Am văzut scântei care zburau peste tot. Aceasta este partea înfricoșătoare. Ești cu susul în jos și ești cam blocat în acel moment”.

La reluarea cursei, Pato O’Ward – care a avut deja un restart anulat pentru că a stabilit un ritm prea lent – a fost mutat de pe prima pe a treia poziție, în timp ce Newgarden a trecut la conducere. O’Ward și Ericsson au fost apoi unul lângă altul la intrarea în virajul 3 și s-au atins de roți, iar O’Ward a alunecat în zid și a ieșit din cursă într-o altă dezamăgire amară pentru Arrow McLaren.

Agustin Canapino a făcut o rotire de 360 de grade în spatele lui, rupând o linie de pauză. Nu a putut să se oprească și s-a ciocnit cu mașina lui O’Ward.

„Am fost un pic prea amabil acolo”, a spus O’Ward. „Mă simt atât de supărat pentru echipă. Am avut patru mașini de curse foarte rapide, acum sunt doar două în cursă. … Am intrat pe șorț pentru a-i face loc (lui Ericsson). Am fost înghesuit. Da, nu voi uita asta”.

Ceea ce a fost unul dintre cele mai rapide Indy 500 din istorie a avut brusc al doilea steag roșu cu șase tururi înainte de final.

Cursa de anul trecut a fost semnalizată cu steag roșu cu cinci secunde înainte de final, când Ericsson îl conducea pe O’Ward la sosire. Ericsson l-a ținut la distanță în restul traseului, iar mulți l-au criticat pe O’Ward pentru că nu a făcut o mișcare mai agresivă pentru victorie.

Newgarden nu a făcut aceeași greșeală cu Ericsson în fața lui.

Când a trecut curtea de cărămizi, Penske și întregul său comitet executiv au sărit în sus și în jos în sărbătoare pe o platformă ridicată lângă linia de start-finish. Și pentru o clipă, proprietarul echipei în vârstă de 86 de ani părea un copil plin de bucurie.

„Doar emoție pură”, a spus Newgarden. „Am încercat să rămân blocat. Am fost emoționat în ultimele 10 tururi pentru că știam că eram în poziția de a lupta pentru victorie. Nu pot vorbi suficient de bine despre echipă. Au muncit atât de mult toată luna”.