Max Verstappen domină Marele Premiu de Formula 1 din Mexico City pentru a 16-a victorie record

139

MEXICO CITY – Max Verstappen a despărțit la start prima linie a Ferrari, formată din Charles Leclerc și Carlos Sainz, pentru a prelua conducerea Marelui Premiu de Formula 1 al Ciudad de Mexico încă din primul viraj, apoi a plecat spre a 16-a sa victorie record a sezonului, duminică.

Triplul campion al sezonului la Red Bull a obținut a treia victorie consecutivă pe Autodromo Hermanos Rodriguez și și-a depășit propriul record de victorii stagionale stabilit anul trecut.

Verstappen a pornit de pe locul trei și a câștigat din același loc ca și în 2021. Atunci, el a folosit efectul de frondă al curentului de aer pe lunga linie dreaptă de start pentru a biciui la exterior și a depăși două mașini. De data aceasta, șurubul rapid al lui Verstappen de pe linia de start i-a permis să se strecoare între cele două Ferrari și să ajungă în frunte.

Mai avea încă de lucru. Un accident dur al pilotului Haas Kevin Magnussen la jumătatea cursei a forțat oprirea și reluarea cursei. Verstappen a nimerit-o și pe aceasta și nu a fost niciodată amenințat pentru steagul în carouri.

Cea de-a 51-a victorie din carieră a pilotului olandez l-a egalat pe Alain Prost pe locul patru în istoria F1. Lewis Hamilton, pilotul Mercedes, conduce cu 103.

Hamilton a terminat pe locul doi duminică. Leclerc a fost al treilea.

Leclerc a plecat din pole position pentru a doua cursă consecutivă, dar din nou nu a reușit să o transforme în victorie. În 22 de starturi din pole position în carieră, Leclerc a câștigat doar de patru ori.

Cursa favoritului de acasă, Sergio Perez, s-a încheiat rapid. Pilotul mexican, care luptă pentru a se menține pe locul doi în campionat, în spatele lui Verstappen, a fost scos în afara circuitului în primul viraj, când mașina sa a acroșat pneurile cu Leclerc și a ricoșat sus în aer.

Crăpătura a redus la tăcere mulțimea masivă care îl întâmpinase pe Perez cu urale furtunoase la fiecare tur de circuit pe tot parcursul weekend-ului. O mare parte din mulțime a plecat după accident. Cel mai important, i-a permis lui Hamilton să reducă diferența de 39 de puncte față de Perez la doar 20, cu trei curse rămase.

Perez nu a mai câștigat din aprilie și nu a mai urcat pe podium în ultimele cinci curse.