Max Verstappen își prelungește recordul cu a 19-a victorie în Marele Premiu de F1 de la Abu Dhabi

133

Deși Max Verstappen și-a adjudecat al treilea titlu consecutiv în Formula 1 în urmă cu aproape două luni, la Marele Premiu al Qatarului, nu a existat nicio șansă ca el să se liniștească.

De atunci, a câștigat fiecare cursă și a încununat un an remarcabil cu cea de-a 19-a victorie a sezonului, un record, duminică, la GP Abu Dhabi.

„Cred că este ceva legat de modul în care am crescut, pur și simplu nu pot să vin într-un weekend de cursă fără să dau totul”, a declarat Verstappen. „M-aș enerva pe mine însumi și apoi știu că oamenii din jurul meu se enervează pe mine. Mentalitatea mea nu s-a schimbat după ce am câștigat campionatul. Vin în weekend-urile de cursă și încerc întotdeauna să fac tot ce pot, iar victoria este grozavă. De ce nu aș vrea să câștig?”.

Pentru a încheia un sezon remarcabil, a trecut și de reperul de 1.000 de tururi conduse într-un sezon.

„Știam că era în cărți înainte de cursă”, a declarat Verstappen, care a ajuns la 54 de victorii la general și pe locul trei pe lista tuturor timpurilor.

Verstappen a terminat în fața lui Charles Leclerc de la Ferrari și a lui George Russell de la Mercedes la Abu Dhabi și a obținut și un punct bonus pentru cel mai rapid tur. Această victorie l-a devansat cu un punct pe fostul marele Sebastian Vettel de la Red Bull, fiind devansat doar de Michael Schumacher (91) și Lewis Hamilton (103).

„Ce an incredibil”, a declarat Verstappen după ce a trecut linia de sosire. „A fost un pic emoționant pe turul de circuit”.

Red Bull a câștigat 21 din cele 22 de curse din acest sezon, iar Sergio Perez a obținut două victorii.

„Va fi foarte greu să avem un alt sezon ca acesta, știm asta”, a declarat Verstappen. „Vom vedea, lucrăm din greu pentru anul viitor pentru a avea o mașină foarte competitivă”.

După ce a câștigat două din primele patru curse, Perez a căzut rapid în urma coechipierului său vedetă.

„Ai dat lovitura în acest an”, i-a spus directorul echipei Red Bull, Christian Horner, lui Verstappen la radio. „Suntem cu toții incredibil de mândri de tine”.

Perez a trecut linia de sosire pe locul al doilea, dar a coborât pe locul al patrulea din cauza unei penalizări de cinci secunde în urma unui incident cu Lando Norris de la McLaren la finalul cursei.

Leclerc l-a lăsat pe Perez să treacă pe lângă el în ultimul tur în speranța că Perez va termina cu mai mult de cinci secunde în fața lui Russell, Mercedes și Ferrari luptându-se pentru locul doi în campionatul constructorilor.

Cu Hamilton, coechipierul lui Russell, terminând al nouălea pentru două puncte și cu Carlos Sainz Jr. de la Ferrari în afara punctelor, Mercedes a obținut locul al doilea în clasamentul constructorilor, în spatele lui Red Bull.

„Din păcate, nu a fost suficient”, a declarat Leclerc, după al treilea podium în ultimele patru curse. „Este păcat că am terminat pe locul trei la constructori, asta este tot ce a contat pentru mine, nu am reușit acest lucru, dar vreau să mulțumesc echipei pentru că a făcut o muncă incredibilă.”

Mercedes a învins Ferrari cu doar trei puncte, iar în timp ce Sainz este singurul alt pilot care a câștigat o cursă în acest sezon – în Singapore – eșecul său de a puncta la Abu Dhabi s-a dovedit costisitor pentru Ferrari.

În cele din urmă, Russell a fost cel care a livrat.

„Înseamnă foarte mult, sunt atât de mulți oameni la fabrică care au muncit din greu pentru a obține acest lucru, a fost un sezon cu adevărat provocator”, a declarat Russell după doar al doilea său podium din acest sezon. „Am dezamăgit de câteva ori în acest an, așa că mă bucur că am reușit să o aduc pe linia de sosire astăzi.”

Norris a terminat cursa pe locul cinci, în fața coechipierului său Oscar Piastri, iar Fernando Alonso de la Aston Martin s-a clasat pe locul șapte. Yuki Tsunoda de la AlphaTauri, Hamilton și Lance Stroll (Aston Martin) au completat top 10.

Hamilton a ocupat locul trei în clasament, dar septuplul campion de Formula 1 a terminat fără victorie pentru al doilea an consecutiv.

Verstappen a plecat din pole position pentru a 12-a oară în acest sezon – de peste două ori mai mult decât orice alt pilot – cu Leclerc alături de el și Piastri al treilea.

Circuitul Yas Marina este unul dintre cele mai greu de depășit, iar Verstappen a avut un start bun, rezistând la câteva atacuri ale lui Leclerc.

Verstappen a trecut la pneuri hard în turul 17 din 58, urmat de Leclerc în turul următor, lăsându-l pe Tsunoda în poziția rară de a conduce o cursă în ultimul mare premiu al directorului echipei, Franz Tost, înainte de a se retrage.

Verstappen a recâștigat conducerea câteva tururi mai târziu și nu a mai fost niciodată deranjat.

Perez a primit o penalizare pentru ciocnirea pneurilor cu Norris, deși se pare că Norris a avut suficient spațiu și a virat în pneul dreapta față al lui Perez.

„De ce ni se dă această penalizare? Eram în față”, a declarat un Perez nedumerit la radioul echipei. Ulterior, el a fost convocat și a primit un avertisment oficial din partea comisarilor pentru folosirea unui limbaj vulgar.

„Comisarii i-au explicat pilotului că nu au nicio problemă cu faptul că cineva nu este de acord cu deciziile lor, însă comentariile care echivalează cu insulte personale reprezintă o încălcare a Codului Sportiv Internațional”, a precizat organismul de conducere FIA. „Pilotul și-a prezentat scuze sincere și autentice fiecăruia dintre comisari”.

Perez a fost al doilea la general în acest sezon și a oferit lui Red Bull un 1-2, dar veteranul pilot mexican a terminat la o diferență uriașă de 290 de puncte față de Verstappen.